Riaditeľ kanadského projektu Newton, Stephen Snobelen, podľa LADbible vysvetlil, že Newton, ktorý bol hlboko veriaci, vyskúmal tento dátum na základoch svojho náboženského presvedčenia. V príspevku na svojom blogu Snobelen vysvetlil: "Newton veril v Boha aj v to, že Biblia je Božím zjavením. Veril tiež, že Boh nie je viazaný časom ako ľudia, čo mu umožňuje vidieť 'koniec od začiatku'. Preto, ak použijeme Newtonove vlastné slová, bol presvedčený, že biblické proroctvá nie sú ničím iným ako 'dejinami vecí budúcich'. Biblické proroctvá sú zároveň napísané vysoko symbolickým jazykom, ktorý si vyžaduje kvalifikovaný výklad," píše Snobelen s tým, že svetoznámy a uznávaný fyzik si na túto výzvu trúfol.
Newton prišiel k dátumu o údajnom konci sveta tak, že vypracoval niekoľko rovníc na kúsku papiera, pričom Snobelen tvrdí, že boli použité výpočty jednoduchej aritmetiky, založenej na rôznych časových obdobiach. Tak Isaac dospel k roku 2060.
Newton varoval, že v období pred rokom 2060 dôjde k vojnám a kataklizmám, Snobelen však vysvetlil: "Pre Newtona by rok 2060 po Kristovi bol skôr novým začiatkom. Bol by to koniec starého veku a začiatok novej éry. Odvolávajúc sa na proroka Micheáša Newton veril, že toto kráľovstvo by nastolilo čas mieru a prosperity, čas, keď by ľudia 'rozbili svoje meče na radlice a svoje kopije na oštepy' a keď 'národy nepozdvihnú meč proti národu a vojne sa už nebudú učiť'," vysvetlil.