Správa je založená na dôverných aj verejných informáciách vrátane výpovedí svedkov, rozhovorov so záchranármi či informácií, ktoré získala priamo ARCCI. V dokumente sa výlučne spomínajú tvrdenia z identifikovaných zdrojov, ktoré bolo možné zverejniť. Analýza je však založená aj na dôverných informáciách, ktoré samotné nebolo možné publikovať. Radikálne hnutie Hamas už predtým poprelo obvinenia, že by využívalo systematické sexuálne násilie.
Vojna v Pásme Gazy sa začala po teroristickom útoku palestínskych militantov na Izrael vlani v októbri, pri ktorom podľa izraelských údajov militanti z tohto hnutia zabili približne 1160 ľudí, väčšinou civilistov. Ďalších približne 250 zajali a odvliekli do Gazy.
Izrael v reakcii na útok spustil masívnu vojenskú ofenzívu, pri ktorej doteraz podľa údajov Hamasu zahynulo takmer 29.200 ľudí, taktiež prevažne civilistov. Zranenia tam utrpelo ďalších vyše 68.000 ľudí.
K počtu obetí a zranených podľa Izraela prispieva skutočnosť, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru a bojovníkov do civilných objektov, ako sú školy a nemocnice, alebo do ich blízkosti, čím palestínskych civilistov zneužíva ako ľudské štíty. Hamas, ktorý je viacerými krajinami sveta považovaný za teroristickú organizáciu, to popiera.