Podľa portálu The Sun spí bežný človek približne šesť hodín denne, pričom zdravotné organizácie odporúčajú osem hodín. Z prieskumu vyplynulo, že deväť z desiatich z nás je permanentne unavených, pričom najnepokojnejšími nocami trpia ľudia vo veku 45 až 59 rokov.
Čo teda môže ovplyvňovať náš spánok? Lekárka a odborníčka na spánok vám prezradí desať činností, ktoré mnohí z nás robia pred spaním nesprávne.
Čítanie pred spaním:
Výskum však ukázal, že ak čítate emocionálne vyčerpávajúci príbeh, môže to ovplyvniť váš spánok. To isté platí aj pre typy seriálov, ktoré sledujete. Čokoľvek, čo vám zvýši srdcovú frekvenciu a stresové hormóny. Dokonca aj vášnivá diskusia vám môže sťažiť zaspávanie.
Používanie zlej zubnej pasty:
Je pravdepodobné, že ste sa nikdy nezamýšľali nad zubnou pastou, ktorú používate pred spaním.
Silné výrobky na báze mäty však stimulujú mozog a môžu vás v noci udržať v bdelom stave. Mäta podporuje bdelosť a žutie žuvačiek môže spôsobiť, že si ju mozog spojí s bdením, nie so spánkom.
Spanie na pravej strane:
Ak sa vám niektoré rána zdajú náročné, pravdepodobne spíte na pravej strane.
V nedávnom prieskume uviedlo 32 % ľudí, ktorí spia na pravej strane, že sa budia vyčerpaní, v porovnaní s 27 % ľudí, ktorí spia na ľavej strane. „Váš žalúdok je na ľavej strane, takže ak spíte na pravej, zvyšujete riziko refluxu kyseliny,“ prezradila lekárka.
Príliš tichá miestnosť:
Keď sa problémy, ako sú hluční susedia a hlučné domáce zvieratá, uložia do postele, vaša spálňa môže byť príliš tichá. Budete počuť aj ten najmenší zvuk. Ak je vo vašom dome hrozivé ticho, pustite si nepretržitý zvuk, napríklad biely šum alebo dážď. Zakryje to zvuky, ktoré vás vytrhávajú zo spánku.
Sex pred spaním:
Je dôležité mať intímny vzťah so svojím partnerom, ale veľa sexu pred spaním zvyšuje telesnú teplotu a môže spôsobiť, že budete príliš horúci na odpočinok.
Ďalšie príčiny si prečítajte na nasledujúcej strane.