Vedúci autor doktor Dan Burley z Cardiff University’s School of Psychology povedal: „Naše zistenia poskytujú fyzické dôkazy o emocionálnom deficite, ktorý je bežný u psychopatov.“ Pri pohľade na obrázky si výskumníci všimli jemný rozdiel v reakciách očí. Oči psychopatov nevykazovali zväčšenie zreníc, zatiaľ čo oči nepsychopatických jedincov áno. Burley vysvetlil: „Zrenica je už dlho známa ako indikátor vzrušenia človeka. Hráči kariet sa naučili pozorne sa pozerať do očí svojich protivníkov, aby zistili, či majú skvelú ruku, a mnohí bystrí predajcovia vedia zvýšiť svoju cenu, ak vaše oči prezrádzajú vaše nadšenie z ich produktu. Rovnako sa zrenička zvyčajne rozšíri, keď nás obraz šokuje alebo vystraší."
"Skutočnosť, že táto normálna fyziologická reakcia na hrozbu je u psychopatických páchateľov znížená ba až žiadna, nám poskytuje zjavný fyzický ukazovateľ tohto stavu," dodáva Burley. Profesorka Nicola Gray, klinická a forenzná psychologička zo Swansea University, ktorá poskytla klinickú supervíziu projektu, dodala: „Toto je jeden z prvých prípadov, kedy máme objektívne, fyziologické dôkazy o emocionálnom deficite, ktorý je základom kriminálneho správania psychopatov. Dúfame, že budeme schopní vyvinúť túto metodiku, ktorá pomôže pri klinickom hodnotení a intervencii v populáciách páchateľov."
Profesor Robert Snowden z Cardiffskej univerzity, ktorý dohliadal na výskum, dospel k záveru: „Mnohí psychopatickí páchatelia sa zdajú byť odvážni, sebavedomí a môžu konať chladnokrvne. Je oveľa jednoduchšie konať odvážne, ak nemáte žiadne pocity strachu, a byť chladnokrvný, ak nie sú žiadne emócie, ktoré by vám bránili v konaní."