Komáre sa množia v stojatej vode. Nemusí ísť len o močiare a dutiny stromov v lese, komárov sa dokážu narodiť v sude s vodou na záhrade, v podšálke kvetináča na balkóne či vo váze s kvetinami na cintoríne, vysvetlil Chren. "Základom úspechu boja proti komárom je nedovoliť to. Hlavné mesto bude tento rok napríklad opäť rozdávať zadarmo špeciálne tablety, ktoré takéto larvy bezpečnou cestou zničia," priblížil s tým, že chemické postreky priamo v meste nie sú zdravé a nemajú sa robiť.
Ružinov podľa Chrena komunikuje s magistrátom, ktorý koordinuje boj proti komárom v Bratislave. Magistrát je v kontakte so Slovenskou akadémiou vied (SAV), ktorá plánuje tento rok výskyt invázneho komára v Ružinove preventívne monitorovať.
Biomedicínske centrum SAV potvrdilo výskyt ázijského komára tigrovaného na Slovensku. Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje.
Prenáša 22 rôznych vírusov, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Komára sa na Slovensku podarilo objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v oblasti Bratislavy. Vedci predpokladajú, že komár je tu usídlený, keďže išlo o viacero nálezov v rámci bratislavskej mestskej časti Ružinov.