Diskusia o medzinárodných finančných štruktúrach súvisí aj s rastúcim dosahom Číny v Afrike a jej agresivitou v Indopacifiku.
"Musíme mať inštitúcie, ktoré budú viac odrážať svet, aký je dnes, a nie svet, aký bol v čase, keď tieto inštitúcie vznikali, väčšinou pred 80 rokmi," povedal minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Uviedol tiež, že prebiehajú práce na tom, aby medzinárodné finančné inštitúcie "lepšie reagovali, boli efektívnejšie a účinnejšie".
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková obhajovala G20 - skupinu rozvinutých a rozvíjajúcich sa ekonomík - pred kritikmi, ktorí ju považujú za zastaranú. Uviedla, že táto skupina, ktorá predstavuje 80 percent svetovej hospodárskej sily a 60 percent svetovej populácie, je dôležitou hnacou silou reforiem v multilaterálnych inštitúciách.
Inštitúcie, ako je BR OSN, sú pod paľbou kritiky, podľa ktorej sú čoraz menej dôležité. Dva roky po ruskom útoku na Ukrajinu sú totiž rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN často blokované právom veta zo strany Moskvy.