Preto podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu zvažujú, že udelia amnestiu na studne, aby celý proces uľahčili. Čo všetko teda potrebujeme pred vybudovaním vlastnej studne? A čo nám hrozí, ak ju označia za nelegálnu stavbu?
Mnohí si na pozemkoch hĺbia studne bez toho, aby mali povolenie. Jeho vybavenie, či už prvotné, alebo retrospektívne pritom poriadne zaťažuje úradnícky aparát a tomu sa ministerstvo na čele s Tomášom Tarabom chce vyhnúť tzv. amnestiou na studne.
„Ministerstvo otvára diskusiu, ako ľuďom jednoducho, bez finančných nákladov a technicky náročných procedúr pomôcť oznámením legalizovať studne. Ten, kto takúto možnosť využije, by však nemal mať zvýšené náklady na užívanie úžitkovej vody. Naopak, kto túto možnosť nevyužije, nič sa pre neho nezmení a naďalej sa bude riadiť doposiaľ platnými zákonmi,“ vysvetlil komunikačný odbor ministerstva.
Občania si budujú ilegálne studne aj z dôvodu, že technické riešenia a povoľovacie procesy sú nákladné a zdĺhavé. „Envirorezort chce tiež riešiť cenu úžitkovej vody pre podnikateľské subjekty, ktorá sa na Slovensku 12 rokov nemenila. Týka sa to predovšetkým odberov vody právnickými osobami. V súčasnosti máme totiž približne 50-tisíc kubických metrov vody pre právnické osoby zadarmo, čo vytvára priestor na obchádzanie platieb,“ dodali.