Opozícia bije na poplach
Uvádzať Poľsko ako príklad, keď tam prebratie televízie prebiehalo za pomoci ozbrojených zložiek, považuje opozícia za škandalózne. „Je priam fascinujúce, že sa pri idei štátnej akciovky odvolávajú na poľský model, ktorého následkom bolo pretvorenie verejnoprávnej televízie na propagandistický nástroj vlády PiS do takej miery, že nová vláda ju musela de facto sčasti zrušiť,“ kontruje poslankyňa PS Zora Jaurová s tým, že tento krok je v rozpore s európskymi pravidlami a boj za nezávislosť verejnoprávnych médií je ďalším míľnikom pre Slovensko.
EK sa zmenou na štátnu akciovku bude takmer určite zaoberať. RTVS tvrdí, že by sa stala štátnym médiom, došlo by k hrubému rozporu s pripravovaným návrhom Európskeho aktu o slobode médií, ako aj s Odporúčaniami Výboru ministrov členských štátov o zabezpečení nezávislosti verejnoprávneho vysielania. „Verejnoprávne médiá nemajú slúžiť žiadnej záujmovej či politickej skupine, čo sa v prípade zmeny právnej formy RTVS na štátnu akciovú spoločnosť nedá zaručiť,“ uviedla hovorkyňa RTVS Zuzana Vicelová.
Nebude to dobrý krok
Z hľadiska toho, že RTVS financujú občania tejto krajiny, tak zoštátnenie ani akciovka nie je správny krok. Mala by naďalej zostať verejnoprávna a vrátiť sa k pôvodnému financovaniu. Zrušenie platenia koncesionárskych poplatkov bolo najväčšou blbosťou bývalej koalície. Takže by som sa vrátil k pôvodnému modelu a určite nerozdeľoval televíziu a rozhlas, lebo je to dramatický proces, ktorý neprispeje k ničomu.