Odborníci upozornili, že síce sa voda na prvý pohľad môže zdať číra a neškodná, stále existuje riziko, že obsahuje nebezpečné látky či mikroorganizmy, ktoré môžu poškodiť zdravie. "Kvalitu vody vo vlastných studniach je potrebné si dať skontrolovať v laboratóriu jeden až dvakrát ročne v rôznom ročnom období. V prípade, že sa za posledné tri roky kvalita vody v studni nezmenila, je možné tento interval predĺžiť," ozrejmili.
V prípade, že by majiteľ studne zaznamenal zmeny vo farbe, chuti či zápachu vody, je potrebné vykonať rozbor vody okamžite a vodu prestať používať do doby potvrdenia jej vyhovujúcej kvality laboratórnou analýzou. "Mimoriadne rozbory je vhodné vykonávať aj po záplavách, zemetraseniach, opravách a čistení studní," dodali odborníci. Vysvetlili, že analýza vody sa vykonáva výlučne v akreditovaných laboratóriách.
Najčastejšie prekračovanými limitmi chemických ukazovateľov kvality pitnej vody zo studní sú podľa ÚVZ limity pre dusičnany a dusitany. "Ide o látky, ktoré predstavujú zdravotné riziko najmä pre malé deti, ale ich dlhodobý príjem môže predstavovať riziko aj pre dospelú populáciu," priblížil odbor. Zdravie môžu ohrozovať aj patogénne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú črevné a hnačkové ochorenia.