Právo voliť v komunálnych voľbách má aj väčšina Palestínčanov vo východnom Jeruzaleme, ktorý Izrael obsadil v roku 1967 a neskôr anektoval. Táto skupina obyvateľstva však nemá právo voliť vo voľbách do izraelského parlamentu. Palestínski obyvatelia tvoria približne 40 percent obyvateľov Jeruzalema, no mnohí z nich komunálne voľby bojkotujú.
Úrady a bezpečnostné zložky sú počas volieb v stave zvýšenej pohotovosti, pretože sa obávajú raketovej paľby spoza severnej a južnej hranice Izraela. Ministerstvo vnútra bude spolu s velením armády a polície každé dve hodiny vyhodnocovať aktuálnu situáciu, aby sa zabezpečil hladký priebeh hlasovania.
Ak útoky Hamasu alebo libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh v deň hlasovania skomplikujú situáciu, ministerstvo vnútra vydá Izraelčanom pokyny, ako môžu hlasovať. V prípade potreby sa hlasovanie môže dokonca prerušiť a odložiť na neskôr, doplnil spravodajský web The Times of Israel.
Asi 180.000 ľudí evakuovaných z oblastí v blízkosti hraníc s Pásmom Gazy alebo Libanonom bude v komunálnych voľbách voliť 19. novembra.
Pozornosť médií, pre ktoré je stále prioritou vojna v Pásme Gazy, sa zrejme sústredí na voľby primátora mesta Tel Aviv. Túto funkciu už 25 rokov zastáva Ron Chuldaj, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie v súboji s bývalou ministerkou hospodárstva Ornou Barbivajovou a právnikom Amirom Badranom.
Kým Badran by sa stal prvým arabským primátorom tejto ekonomickej metropoly Izraela, generálka izraelskej armády v zálohe Barbivajová by sa stala prvou ženou v tejto funkcii.