Pri závažnom poškodení, pre ktoré sa nehnuteľnosť nedá užívať, môže kupujúci od zmluvy aj odstúpiť. Ako postupovať pri zistení poškodení po kúpe nehnuteľností, poradil partner právnickej firmy Vojčík & Partners Michal Lapšanský.
"Podľa Občianskeho zákonníka v prípade, ak dodatočne, teda po kúpe nehnuteľnosti, vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dohodnutej ceny, zodpovedajúcu povahe a rozsahu škody," priblížil Lapšanský. Ide pritom o také poškodenie, ktoré pri kúpe nehnuteľnosti nebolo poznať, ale v čase predaja existovalo, prípadne si ho kupujúci pri uzatváraní zmluvy nevšimol, teda o ňom nevedel.
Pri zistení vážneho poškodenia či nedostatkov, pre ktoré sa nehnuteľnosť nedá užívať, teda sú neodstrániteľné a trvalé, má podľa Lapšanského kupujúci právo od zmluvy aj odstúpiť. Môže ísť napríklad o vážne narušenie statiky, ktoré nie je možné opraviť či o poškodenie, ktoré má vplyv na obývateľnosť nehnuteľnosti, majetok či zdravie obyvateľov. "Pre odstúpenie od zmluvy a uplatnenie nároku zo škôd je rozhodujúci obsah kúpnej zmluvy, a to najmä v časti o technickom stave nehnuteľnosti," vysvetlil Lapšanský.
Juraj Bača si chcel pred pandémiou kúpiť nehnuteľnosť: Absurdné, čo potom zistil