Jedným zo základných vstupov na tvorbu nového územného plánu budú aj výsledky spomínanej monografie Bratislava 2050. Dokument nesie podtitul Demografický potenciál, sociálna a ekonomická geografia, scenáre rozvoja hlavného mesta SR Bratislavy do roku 2050. Viac ako 600-stranový dokument je zverejnený na webe Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).
Monografia vytvára základný predpoklad, aby sa vedelo, akým mestom Bratislava v budúcnosti bude. Dáva napríklad odpovede na otázky, koľko obyvateľov bude v Bratislave žiť, aké bude vekové zloženie, odkiaľ budú prichádzať, akým spôsobom sa budú po meste pohybovať či čo tam budú robiť. Štúdia má byť predstavená tiež na konferencii Budúcnosť hlavného mesta. Tá má zároveň otvoriť priestor na komunikáciu dôležitých tém pre nový územný plán hlavného mesta.
"V každom prípade sa budeme snažiť zvrátiť podľa nás veľmi nepriaznivý trend, keď sa nám rozrastá mesto do akejsi sídelnej kaše do regiónov," poznamenal Šujan s tým, že to nepovažujú za dobré z hľadiska environmentálneho či dopravného. Mesto sa preto bude podľa neho snažiť vytvoriť ponuku pre svojich budúcich obyvateľov.
Platný územný plán hlavného mesta bol schválený v roku 2007. Doteraz bolo schválených niekoľko balíkov zmien a doplnkov.