Od Chovancovho tragického úmrtia ubehlo už šesť rokov, ale prípad stále nie je uzavretý. Na utorkovej tlačovej konferencii Susko a Blanár informovali, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo diplomatickú nótu na belgické ministerstvo zahraničných vecí v prípade vyšetrovania tohto úmrtia. „Žiadame o preskúmanie doterajších postupov belgických úradov,“ uviedol minister spravodlivosti Boris Susko. Ak sa belgické úrady s výhradami rezortu diplomacie SR nevyrovnajú, Susko je pripravený podať medzištátnu sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva.
Vážne pochybnosti
V diplomatickej nóte podľa Blanára Slovenská republika vyjadrila vážne pochybnosti týkajúce sa tragickej smrti. „V diplomatickej nóte sme zdôraznili náš eminentný záujem na dosiahnutí objektívneho vyšetrenia a spravodlivosti pre pozostalých tragicky zosnulého slovenského občana,“ priblížil minister zahraničných vecí. Blanár verí, že belgické orgány vyvinú maximálne úsilie na dosiahnutie spravodlivého posúdenia zodpovednosti tých, ktorí mali z titulu svojho povolania chrániť život a zdravie tragicky zosnulého slovenského občana na území Belgicka.
Podľa ministra sú presvedčení, že belgické orgány pri vyšetrovaní objektívne posúdia všetky fakty a dôkazy vrátane protichodných záverov slovenských znalcov. Z nich totiž vyplýva, že Chovanec mohol zomrieť v dôsledku konania iných osôb, a nie v dôsledku sebapoškodzovania. „Sme pripravení svojim kolegom, partnerom poskytnúť všetku politickú i praktickú pomoc a spoluprácu na zabezpečenie toho, aby po dlhých šiestich rokoch dosiahli pozostalí po tragicky zosnulom občanovi Slovenskej republiky toľko očakávanú spravodlivosť,“ dodal šéf diplomacie.
Kedy sa rozhodne?
O tom, či sa bude belgický súd zaoberať prípadom, alebo ho vráti späť do prípravného konania, alebo trestné konanie zastaví, sa má rozhodnúť 25. marca. Belgická prokuratúra zatiaľ nenavrhla nikoho stíhať a žiada o zrušenie obvinení proti podozrivým.
Brutálny prípad
- Chovanec zomrel 23. februára 2018, tri dni po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania. Podľa belgických znalcov za jeho smrť mohli zranenia, ktoré si spôsobil sám. Závery belgickej prokuratúry nenavrhnúť trestne stíhať žiadne osoby nie sú podľa ministerstva definitívne. Prešetrenie prípadu žiadal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Slovenská republika vstúpila do trestného konania ako poškodená strana 26. marca 2021. Posledné pojednávanie sa uskutočnilo 25. a 26. januára tohto roka na Chambre du Conseil.