"K 24. februáru okupačné sily nelegálne zadržali 208 ľudí vrátane 125 krymských Tatárov," upozornila Taševová, ktorá zároveň kritizovala "kolonizáciu" a "totálnu rusifikáciu" tohto regiónu.
Vo februári 2014 začalo Rusko na Kryme s nasadzovaním "zelených mužíkov" - vojakov bez štátnych insígnií - po zvrhnutí ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, lojálneho Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin až neskôr priznal, že išlo o ruských vojakov. Putin nakoniec spečatil anexiu Krymu 18. marca 2014.
V súčasnosti je Krym izolovaný od ostatného sveta ako ruský "prívesok" a ekonomicky je závislý na okupačnej mocnosti, uviedla pre DPA Taševová. Predovšetkým to podľa nej spôsobilo, že pre tamojších obyvateľov je život oveľa drahší. "Sme svedkami rastúceho odporu voči okupácii," dodala.
Ďalej podľa nej došlo aj k ďalšiemu zhoršovaniu situácie ohľadne ľudských práv, predovšetkým pre krymských Tatárov, ktorí v minulosti mali aj svoj parlament. Krymskí Tatári sú politicky prenasledovaní, ich domy sú prehľadávané a médiá zrušené, podotkla Taševová. Desaťtisíce krymských Tatárov navyše ušli v septembri 2022 do zahraničia v dôsledku nútenej mobilizácie do vojny na Ukrajine zo strany Ruska.