"Hovoríme s ukrajinskou stranou o dočasnom uzavretí hraníc, o všeobecnom zastavení obchodu... Toto riešenie by bolo len dočasné... a obojstranne bolestivé," povedal Tusk. Plánuje o tom vo štvrtok rokovať s protestujúcimi farmármi. Poľskí poľnohospodári už niekoľko týždňov protestujú proti konkurencii z Ukrajiny a environmentálnym predpisom Európskej únie, pričom blokujú hraničné priechody s Ukrajinou aj diaľnice. Zo železničných vagónov tiež niekoľkokrát vysypali ukrajinské poľnohospodárske produkty.
Tusk je preto pripravený prijať aj pevné rozhodnutie, pokiaľ ide o hranicu s Ukrajinou, ale až po konzultácii s Kyjevom, aby medzi obomi štátmi nevzniklo zbytočné napätie. Upozornil, že v tomto smere je potrebné nájsť dlhodobé riešenie.
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu blokuje kľúčové trasy v Čiernom mori, ktoré Kyjev využíval na export svojich agroproduktov. Európska únia v snahe pomôcť Ukrajine v roku 2022 zrušila clá na ukrajinský tovar, ktorý sa prepravuje cez členské štáty eurobloku. Pre logistické problémy sa väčšina vyvážaného ukrajinského obilia nahromadila v susednom Poľsku a miestni poľnohospodári sú nútení predávať svoj tovar za nižšie ceny.
Vzťahy medzi Poľskom a Ukrajinou sa čoraz viac vyostrujú v súvislosti s blokádami hraníc a sporom o obilie. V posledných týždňoch najmenej štyrikrát poľskí demonštranti vysypali ukrajinské obilie z nákladných áut a vlakov. Kyjev preto vyzval Varšavu na vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom. Poľská vláda už avizovala, že za prípadné trestné činy budú poľnohospodári podľa zákona potrestaní.