Strach matiek
Hrozivý vplyv znečisteného ovzdušia na človeka zdôraznila aj urbanistka zo združenia Znepokojené matky Ivana Nemethová. „Má výrazný vplyv na zdravie, a to špeciálne pre deti, tehotné ženy či iné rizikové skupiny obyvateľstva. Čím menšia častica, tým hlbšie do organizmu sa dostane a spôsobuje tam problémy,“ dvihla varovný prst.
Zdôraznila, že ide o celé spektrum zdravotných problémov, od astmy cez poškodenie imunitného systému po poruchy neurologického vývoja. „Počet áut v Bratislave rýchlo stúpa, pritom riešenia máme, potrebujeme len odvahu ich presadzovať. Aby naše deti mali zdravú a bezpečnú budúcnosť, musíme znižovať množstvo áut a emisií a zmeniť spôsob, ako fungujú naše mestá,“ dodala.
Mesto problém pripúšťa
Na magistráte o nie práve ideálnej situácii vedia, no pracujú na zlepšení. „Sme si vedomí negatívnych vplyvov, ktoré má stav ovzdušia na obyvateľov a realizujeme preto viaceré opatrenia. Či už ide o projekt 10 000 stromov, výsadbu novej zelene, revitalizáciu parkov, ekologizáciu MHD, tvorbu nových bus pruhov, trolejbusových a električkových tratí, cyklotrás a podobne. Pracuje sa na obnove vozidlového parku DPB o nové hybridné a plne elektrické trolejbusy a električky. Do premávky sme nasadili aj nové vodíkové autobusy, ktoré prispievajú k zníženiu lokálnych emisií. Zároveň aj PAAS má za cieľ, aby návštevníci mimo Bratislavy nechali svoje autá na okraji mesta a využili MHD,“ uviedol Peter Bubla z magistrátu.
Ultrajemné častice? (UFP - ultra fine particles)
- ultrajemné častice alebo aj PM0,1 majú veľkosť niekoľkých nanometrov
Sú rozptýlené v ovzduší:
a) dôsledkom ľudskej činnosti - doprava, kúrenie, priemysel
b) prírodnými procesmi - výbuch sopky, lesné požiare
- podstatou ich nebezpečenstva je ich malý rozmer
- prechádzajú cez pľúca do krvi a môžu tak závažne poškodzovať organizmus
- zároveň sa na ne môžu viazať aj iné škodliviny
Oxid dusičitý
- pôsobí dráždivo na sliznice dýchacích ciest, spôsobuje ich zužovanie
- spôsobuje mierny až stredne ťažký zápal priedušiek alebo pľúc
- znižuje ich obranyschopnosť proti infekciám
- na vyššie koncentrácie v ovzduší reagujú:
a) najmä astmatici a osoby s už existujúcim ochorením dýchacej sústavy
b) citlivejšie aj malé deti a starí ľudia.