Podľa výskumníkov z New Jersey majú majitelia pivného brucha väčšiu pravdepodobnosť, že skončia aj s demenciou. Majiteľom pivného brucha v strednom veku rýchlejšie starne mozog a zhoršujú sa im tzv. kognitívne schopnosti - myslenie, pozornosť a pamäť. Zistilo sa, že ľudia s nadmerným množstvom tuku v oblasti brucha a rodinnou anamnézou Alzheimerovej choroby majú výrazne horšie mozgové funkcie ako muži s plochým bruchom.
"U mužov v strednom veku s vysokým rizikom Alzheimerovej choroby, ale nie u žien, bol vyšší obsah tuku v brušnej oblasti spojený s nižšími kognitívnymi schopnosťami a objemom mozgu, čo naznačuje možnú súvislosť medzi výrazným obsahom tuku v brušnej oblasti a horším stavom mozgu u mužov," hovorí doktor Michal Schnaider Beeri z Rutgers University v New Jersey.
Na epidemiologickom porovnaní uskutočnenom v bežnej populácii spolupracoval s profesorom Sapirom Golanom Shekhtmanom zo Sheba Medical Center v Izraeli.
"Naše výsledky naznačujú silnejšiu súvislosť v porovnaní so vzťahom medzi BMI a kognitívnymi funkciami, čo naznačuje, že tuk uložený v bruchu, a nie BMI, je rizikovým faktorom pre nižšie kognitívne funkcie a vyššie riziko demencie," povedal profesor Shekhtman. Štúdia bola uverejnená v časopise Obesity.