"Žiadny orgán nie je schopný zmonitorovať urbánne prostredie tak ako obyvatelia, ktorí v ňom žijú a poznajú ho najlepšie. Tento prístup sa ukázal vysoko efektívny v Španielsku a postupne sa dostáva do ďalších Európskych krajín," priblížila Čabanová.
Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov zaraďuje komára tigrovaného medzi top 100 najinvazívnejších druhov sveta. Medzi invázne druhy ho tiež zaraďuje celosvetový zoznam inváznych druhov. "Vytláčanie aj našich domácich druhov komárov bolo potvrdené v súčasných výskumoch, preto tento druh spĺňa všetky špecifikácie invázneho druhu. Za invázny druh ho považujú aj zdravotnícke organizácie ako Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb a Svetová zdravotnícka organizácia," povedala Čabanová.
Komár tigrovaný nie je uvedený na zozname inváznych nepôvodných druhov ustanovenom národnou legislatívou alebo legislatívou Európskej únie. BMC SAV potvrdilo jeho výskyt na Slovensku. Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v Európe vyskytuje. Prenáša 22 rôznych vírusov. Komára sa na Slovensku podarilo objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne z Bratislavy. Vedci predpokladajú, že komár je tu usídlený, keďže išlo o viacero nálezov v rámci Ružinova.