Usídlenie lokálnej populácie chce overiť aj porovnaním DNA odchytených jedincov. Pre TASR to uviedla samostatná vedecká pracovníčka Virologického ústavu BMC SAV Viktória Čabanová.
Pre spoluprácu na tejto aktivite oslovili aj magistrát hlavného mesta Bratislava, s ktorým momentálne prebieha diskusia, priblížila Čabanová. Tvrdí, že podľa dát zozbieraných od obyvateľov Ružinova sa tam komár tigrovaný vyskytoval vlani opakovane, od júna do októbra na štyroch rôznych lokalitách. "V prípade dvoch z nich je vysoko pravdepodobné, že sa populácia aj množila, keďže dĺžka života tohto komára sa pohybuje od jedného do dvoch mesiacov," skonštatovala vedkyňa.
Biomedicínske centrum sleduje podľa Čabanovej invázne druhy komárov len v rámci vedeckých projektov, nie je v jeho kompetenciách zabezpečiť ich monitoring a kontrolu. Monitoring inváznych komárov v Európe štandardne zabezpečujú orgány verejného zdravotníctva, povedala. Zásahy a intenzita monitoringu sa líšia podľa konkrétnej situácie. V iných krajinách sa podľa vedkyne snažia vďaka preventívnym opatreniam zlikvidovať tohto komára už pri prvom náleze.