Vývoz takýchto komponentov pritom zakazujú americké sankcie uvalené na Rusko po invázii Ukrajinu, informuje agentúra AFP. Obžalovaný sa vo štvrtok pred súdom priznal k obvineniam z pašovania a prania špinavých peňazí. V prípade prvého z týchto trestných činov je maximálna sadzba 10, v prípade druhého 20 rokov väzenia.
Päťdesiatjedenročný Marčenko podľa obžaloby spolu s ďalšími dvoma nemenovanými Rusmi prevádzkoval sieť, ktorá od amerických distribútorov nakupovala veľké množstvá mikroelektroniky využiteľnej pri výrobe zbraní a ďalšieho vojenského vybavenia. Táto elektronika napokon končila u odberateľov sídliacich v Rusku.
"Marčenko svoju schému utajoval prostredníctvom krycích spoločností a ďalších sofistikovaných mechanizmov na pranie špinavých peňazí, pomocou ktorých zaisťoval dodávky mikroelektroniky určenej na použitie v puškohľadoch, okuliaroch na nočné videnie, termálnej optike a ďalších zbraňových systémoch," uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení ministerstva spravodlivosti USA.
Na účely nákupu uvedenej techniky previedla Marčenkom vedená sieť do USA medzi májom 2022 a augustom 2023 viac než 1,6 milióna dolárov. Maxima Marčenka, ktorý žil v Hongkongu, zatkli americké úrady v septembri 2023. Pojednávanie, na ktorom newyorský súd oznámi výšku trestu, sa uskutoční 29. mája.
Námestník amerického ministra spravodlivosti Matthew G. Olsen v súvislosti s prípadom zdôraznil, že vláda USA vyvodzuje zodpovednosť voči osobám, ktoré podporujú Kremeľ vo vedení "nespravodlivej agresívnej vojny proti Ukrajine."