Naoko v posledných voľbách do Národnej rady kandidovali župani Juraj Droba (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO) a Erika Jurinová (OĽaNO), no získaný mandát si neuplatnili. Niektorí z nich vopred avizovali, že cieľom kandidatúry bola pomoc strane.
Keď v strane chýbajú elity
Jozef Lenč, politológ
Lákanie na tváre v predvolebnej kampani, ktoré sa následne po voľbách vzdajú mandátu, je prítomné od roku 1998. Boom nastal v ostatných desiatich rokoch. Sú strany, ktoré nemajú dostatok politických elít a preto sa uchyľujú k takýmto praktikám. Nemyslím si, že ak niekto fejkovo kandiduje, že to pomôže politickej strane, tak ako jej nepomôže ani to, ak postaví celebritu. Ak je nepopulárny minister alebo ministerka a bude kandidovať v eurovoľbách, strane popularitu nemá ako priniesť.
Voľby do Európskeho parlamentu
Sú podobné domácim parlamentným voľbám. Voliči vyberajú politickú stranu, na jej hlasovacom lístku budú krúžkovať maximálne dvoch kandidátov. V týchto voľbách Slovensko disponuje celkovo 15 mandátmi (v roku 2019 14 mandátov, v 2014 13 mandátov, v 2009 13 mandátov, v 2004 14 mandátov). Tie sa podľa výsledkov prerozdeľujú stranám, ktoré získali aspoň 5 % hlasov zúčastnených voličov. Eurovoľby sa uskutočnia v sobotu 8. júna 2024.