Z aktuálnych údajov Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) vyplýva, že najvyšší výskyt prípadov ochorení na kliešťovú encefalitídu počas uplynulého 5-ročného obdobia zaznamenali v Banskobystrickom kraji (47,4 %).
Ďalej nasledovali Žilinský kraj (36,6 %) a Trenčiansky kraj (20.6%). Najvyšší počet prípadov za analyzované obdobie registrovali v rokoch 2022 a 2023.Zimným druhom je kliešť lesostepný a na rozdiel od kliešťa obyčajného je aktívny od októbra do apríla a v lete spí.
Kliešť lesostepný sa vyskytuje najmä v Slovenskom krase, ale aj inde na rozhraní lesov a nížin. Aj on môže vyvolať zápal mozgových blán a preniesť na človeka lymskú boreliózu. Ani netušíme, že neraz nás ochránia tie vrstvy oblečenia, ktoré v zime nosíme.„Kliešte sa dokážu hýbať v prírode, ak je teplota nad nula stupňov, optimálne už od piatich stupňov, a to najmä v slnečných dňoch,“ uvádza epidemiologička RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová. Riziko zaklieštenia je podľa nej minimálne, keďže ľudia v tomto období chodia do prírody dostatočne oblečení.
Odborníčka dodala, že v menšej miere ich vidieť skôr zaklieštené na domácich miláčikoch. Kliešte ich vyhľadávajú najmä v čase rozmnožovania. Teda v apríli až máji, čomu hovoríme jarná aktivita kliešťov. Pozor! Infikovaný kliešť môže preliezť z domáceho zvieraťa na človeka a spôsobiť infekciu kliešťovej encefalitídy! Kto sa chce ochrániť pred nákazou kliešťovou encefalitídou, mal by sa očkovať aspoň dvoma dávkami. Napríklad vo februári a marci, aby bol v apríli už chránený. Tretia dávka je odporúčaná v auguste na posilnenie pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov.