Podľa odborníkov má dnešná generácia tendenciu si najprv skúsiť manželstvo tak akosi nanečisto - spoločným bývaním. No a nie vždy sa to skončí manželstvom. V roku 2021 sa u nás narodilo viac než trikrát viac detí mimo manželstva ako pred 30 rokmi, avšak to nemusí nutne znamenať, že by žili bez svojich biologických rodičov. Pozitívne tiež je, že počet interrupcií u nás za tri dekády neustále a rapídne klesá.
Štatistický úrad Slovenskej republiky dal dokopy údaje zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021) a je to vskutku zaujímavé čítanie.
„Celé 90. roky minulého storočia sa na Slovensku niesli v znamení znižovania počtu sobášov. Dochádzalo k tomu aj napriek skutočnosti, že do veku najvyššej sobášnosti sa postupne dostávali početné generácie slobodných mužov a žien,“ konštatuje Jasmína Stauder, hovorkyňa pre SODB 2021. Ako pokračuje, v roku 2001 počet sobášov klesol na takmer 23,8-tisíca. Na klesajúcu tendenciu sobášov mala vplyv pandémia COVID-19.
„Menej uzavretých manželstiev neznamená menej párového súžitia,“ dopĺňa sociologička Zuzana Kusá a vysvetľuje, že odklad vstupu do manželstva, rovnako ako odklad rozhodnutia pre rodičovstvo súvisí s predlžujúcim sa časom prípravy na povolanie, s náročnosťou získania stabilnejšej pracovnej perspektívy a tiež s mimoriadne nákladným zabezpečovaním samostatného bývania (na Slovensku vyše 70 % mladých ľudí do 35 rokov žije so svojimi rodičmi).
Zvyšuje sa aj priemerný vek mužov a žien pri sobáši. Kým v roku 1991 sa na Slovensku muž oženil v priemere vo veku 25,6 roka, v roku 2021 to bolo takmer už 35 rokov. U žien sa z pôvodných 22,9 roka hodnota priemerného veku pri sobáši zvýšila na 32,1 roka.