Vo vyššom veku sa človek ťažšie prispôsobuje
Zuzana Kusá, sociologička
- Dobrým trendom iste je, ak rastie počet mladých ľudí, ktorí sa o svojom každodennom živote, ako aj o zmenách rozhodujú slobodne a podľa vlastného úsudku. Dobré určite nie je, ak mladí ľudia musia odkladať rozhodnutie založiť si rodinu preto, že samostatné bývanie je pre nich finančne nedostupné, alebo preto, že nemajú šancu nájsť si prácu tam, kde by mohli bývanie získať. Súžitie dvoch osôb, z ktorých každá má za sebou dlhé obdobie prežité bez nutnosti zlaďovať svoje záujmy a potreby s potrebami a so záujmami iného človeka, môžu zvlášť po narodení potomka s množstvom potrieb a nárokov poznačovať kolízie záujmov a prežívanie osobnej frustrácie.
Nová podoba rodiny
Jasmína Stauder, hovorkyňa pre SODB 2021
- V čoraz väčšej miere sa v spoločnosti tolerujú rôzne formy predmanželských párových spolužití. Tie sú vyhľadávané predovšetkým mladými slobodnými osobami. Ich primárnou funkciou je testovanie vzťahu pred uzavretím manželstva, no viaceré signály naznačujú, že mnohé z nich sú trvalejšieho charakteru a v podstate nahrádzajú funkcie manželského zväzku. Rovnako pomerne obľúbenými zostávajú aj kohabitácie (druh a družka bez sobáša) medzi rozvedenými a ovdovenými osobami.
Sobáše rozvedených a ovdovených
Zmeny v správaní Slovákov nastali aj v časovaní vstupov do nového zväzku u rozvedených a ovdovených osôb. Za posledných 20 rokov sa priemerná doba uplynulá od rozvodu po sobáš zvýšila v roku 2021 o 6,1 roka u mužov a 5,8 roka u žien. Priemerný vek pri sobáši rozvedených sa za rovnaké obdobie zvýšil o 12,2 roka u mužov a 10,9 roka u žien. U ovdovených osôb sa za porovnávané obdobie (1991 - 2021) priemerná doba od ovdovenia po sobáš zvýšila o 7 rokov u mužov a 4,4 roka u žien. „Priemerný vek pri sobáši ovdovených sa zvýšil o 8,2 roka u mužov a 6,8 roka u žien,“ uviedla Jasmína Stauder.
Svoj názor na manželstvo povedal aj pár, ktorý je spolu 52 rokov, čítajte ďalej >>>