TASR prevzala správu z agentúry AP. Juhokórejské a americké sily začali počítačom simulované cvičenie s názvom Freedom Shield a tiež rôzne manévre v teréne, ktoré potrvajú 11 dní, uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany.
Severná Kórea zatiaľ nereagovala na každoročné spoločné cvičenia Washingtonu a Soulu, ktoré považuje za nácvik invázie. V minulosti na nich odpovedala skúškami rakiet.
Juhokórejská armáda minulý týždeň informovala, že na jar podnikne s americkými silami 48 cvičení, čo predstavuje dvojnásobok v porovnaní s minulým rokom. Dodala, že budú zahŕňať nácvik ostrej paľby, bombardovania, vzdušného útoku a zachytávania rakiet.
KĽDR uskutočnila od začiatku roka 2022 viac ako 100 raketových testov s cieľom modernizovať svoj arzenál zbraní, pričom so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou už dlhšie nerokuje. Washington a Soul reagovali rozšírením spoločných cvičení a zvýšili nasadenie amerických odstrašujúcich prostriedkov, akými sú lietadlové lode a bombardéry schopné niesť jadrové zbrane.
Pchjongjang vyhlásil tento rok Soul za svojho "úhlavného nepriateľa" a zrušil vládne inštitúcie, ktoré mali na starosť vzťahy s Južnou Kóreou. Severokórejský líder Kim Čong-un navyše vyhlásil, že KĽDR nebude v prípade napadnutia váhať "skoncovať" so svojím južným susedom.