Čo sú najčastejšie príčiny obezity a v čom robíme ako pacienti najviac chýb? Hlavnou témou Svetového dňa obezity 2024 je podpora zdravých návykov u detí. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) uvádza, že deti ľahko ovplyvňuje marketing nezdravých potravín a sladených nápojov.
Tlak od rovesníkov, ale aj skreslené predstavy o ideálnom tele. Sledovanie televízie a čas pred obrazovkou (telefónu, tabletu či iného zariadenia) je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR uznávaný rizikový faktor vzniku obezity predovšetkým u detí. Na Slovensku je približne 9,5 percenta obéznych chlapcov a takmer deväť percent obéznych dievčat.
Navyše tie, ktoré málo spia, môžu mať na ďalší deň menej energie, a tým je obmedzená ich fyzická aktivita počas dňa. Nadváhou trpí na Slovensku každé piate dieťa. Najčastejšie 12- až 13-ročné . Vo veku 5 - 17 rokov by mali mať denne aspoň 60 minút pohybu strednej alebo vysokej intenzity.
Napríklad bicyklovanie v premenlivom teréne, korčuľovanie, rýchlu chôdzu, turistiku, volejbal, jogu. Taktiež je to atletický beh, rýchla cyklistika, športové plávanie, detská naháňačka, basketbal, futbal, hokej, tanec, rýchla chôdza do kopca.
„Zázračným“ prípravkom neverte!
Na Slovensku má podľa odborníkov nadhmotnosť 60 až 70 percent populácie v produktívnom veku, obezitou trpí 25 percent. Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je Slovensko po Českej republike, Maďarsku a Fínsku štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. Upozorňuje na to Slovenská obezitologická asociácia.