Rozpočet na obranu sa totiž zvyšovať nebude. Budúcnosť druhej britskej lietadlovej lode je tak ohrozená. Plavidlo sa buď zakonzervuje, alebo sa predá za nízku cenu spriatelenej krajine. Rozhodnutie by malo padnúť v roku 2028.
Druhá lietadlová loď je aktívom, ktoré sa drží v rezerve. Je však veľmi drahá a používa sa len zriedka. Jednou z možností je teda jej odpredaj alebo jej zdieľanie so spojencom AUKUS - trojstranným vojenským paktom, tvoreným Austráliou, Spojeným kráľovstvom a USA.
HMS Prince of Wales a HMS Queen Elizabeth stáli spolu 8 miliárd eur, Spojené kráľovstvo ich nebude schopné prevádzkovať samostatne. K dispozícii má len jednu pevnú zásobovaciu loď RFA Fort Victoria na podporu lietadlových lodí, ktorá má byť vyradená v roku 2028. Tieto 65 000-tonové plavidlá a ich úderné skupiny sa doteraz spoliehali na ochranu spojencov vrátane Holandska a USA.
Na obsluhu jednej z lietadlových lodí je potrebných takmer 700 členov posádky. Hovorca kráľovského námorníctva však vyhlásil: „Sme plne odhodlaní prevádzkovať lode HMS Queen Elizabeth aj HMS Prince of Wales.“
HMS Prince of Wales
- 2. lietadlová loď triedy Queen Elizabeth
- Začiatok výstavby: 26. mája 2011
- Dokončenie: 10. decembra 2019
- Dĺžka: 284 m
- Šírka: 73 m
- Posádka: 679 dôstojníkov a námorníkov, 250 vojakov
Na ďalších stranách si pozrite vojenskú silu údernej skupiny HMS Prince of Wales