Najprv by bolo dobré povedať si rozdiel medzi supervulkánom a normálnou sopkou, ktorý je dosť veľký. Supervulkán s indexom vulkanickej výbušnosti (VEI) 8, teda najväčšou zaznamenanou hodnotou v indexe, má potenciál vyvolať erupciu s výraznými účinkami na globálnu klímu a ekosystém, píše LADbible.
Podľa Národného historického múzea bola posledná super erupcia novozélandskej sopky Taupō, ku ktorej došlo asi pred 26 500 rokmi. Je teda jasné, že nikto nažive ho nikdy nevidel. Čo by sa však potenciálne mohlo stať, keby supervulkán vybuchol dnes?
Aby sme mali predstavu o tom, čo by sa stalo, môžeme sa pozrieť na erupciu hory Tambora v roku 1815, ktorá zaznamenala VEI 7, teda index vulkanickej výbušnosti tu bol len o stupeň nižší ako pri supervulkáne. Následky však boli pomerne dosť tragické. Predpokladalo sa, že v dôsledku priamych sopečných účinkov zomrelo okolo 10 000 až 11 000 ľudí. Ďalších 49 000 až 90 000 zomrelo na hladomor po erupcii a epidemické choroby na Sumbawe, Lomboku a Bali. Nehovoriac o znížených globálnych teplotách v nasledujúcom roku, ktoré viedli k hladomoru v mnohých regiónoch.