Návrh bol v parlamente schválený drvivou väčšinou, čo nadšení zákonodarcovia postojačky ocenili búrlivým potleskom. U nás takéto tendencie momentálne nie sú ani na stole. Na zadné nohy sa stavia napríklad KDH na čele s Milanom Majerským (52), ktorý to jednoznačne odmieta.
Vášnivá debata o zakotvení práva na interrupcie do ústavy prebiehala v krajine galského kohúta už dlhší čas. Bodku za celým procesom dalo finálne hlasovanie. Na spoločnom zasadnutí oboch komôr parlamentu na honosnom zámku vo Versailles bolo za 780 poslancov a senátorov, pričom len 72 sa vyslovilo proti. „Posielame odkaz všetkým ženám: vaše telo patrí vám a nikto nemá právo s ním nakladať namiesto vás,“ vyhlásil premiér Gabriel Attal. Táto zmena prešla práve v čase, keď je vo viacerých európskych krajinách právo na potrat spochybňované či priamo odopierané. V USA dokonca v niektorých štátoch nie je potrat povolený ani u znásilnených žien.
Francúzsky krok ocenili viaceré medzinárodné organizácie či svetoví politici. „Vítame rozhodnutie Francúzska zabezpečiť práva žien a zachrániť ich životy,“ napísal na sociálnej sieti X šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. Veľkým zástancom návrhu zákona bol aj samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron. Nie všetci však sršia nadšením. Predsedníčka Asociácie katolíckych rodín Pascale Morinièreová to označila za porážku bojovníkov proti potratom.
Čo si o tom myslí predseda KDH Majerský si prečítajte na druhej strane.