Francúzske ženy majú právo na legálny potrat od roku 1975. Zástancom interrupcií to nestačilo a prešli k zásadnejším činom. K tým ich prinútilo najmä rozhodnutie Najvyššieho súdu USA z roku 2022, ktoré zrušilo ústavné právo na umelé prerušenie tehotenstva. Aj na Slovensku téma potratov dlhodobo rozdeľuje spoločnosť na dva tábory a vedie k pravidelným hádkam medzi konzervatívnym a liberálnym krídlom. Vzhľadom na súčasné pomery v parlamente je však ťažké si predstaviť, že by sa podobná zmena udiala aj u nás.
Je to nezmysel
Milan Majerský, predseda KDH
- Prekvapuje ma, že v tomto náročnom čase pre ľudí sa Francúzsko rozhodlo ísť takouto cestou. Pýtam sa, kde je základné ľudské právo na život. Počaté dieťa znamená nový život. KDH nesúhlasí s tým, čo sa vo Francúzsku udialo, a verím, že takýto nezmyselný postup nebudú nasledovať aj ďalšie krajiny. Určite ho nedovolíme prenášať na úroveň EÚ.
Ide o rozumný krok
Jana Bittó Cigániková, poslankyňa SaS
- Oceňujem to. Je to veľmi rozumný a dobrý ťah voči politikom, ktorí nemajú čo iné ponúknuť ako rozpory. Keď to bude v ústave, tak raz a navždy bude pokoj s debatami o tom, či to má, alebo nemá byť. Trpezlivo budem čakať, kým niečo také príde na Slovensko. Aj my sa tam raz dostaneme, avšak trošku neskôr ako zvyšok sveta. Budem sa, samozrejme, snažiť, ale, bohužiaľ, debata o tom momentálne na Slovensku nemá význam. Je to veľká škoda.