"Po paracetamole môžete siahnuť pri horúčke, miernej až stredne silnej bolesti. Napríklad pri migrénach, bolesti zubov, menštruačných bolestiach, bolestiach chrbta, svalov a kĺbov," priblížil odborník. Liečivo je vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, pokiaľ sa použije najnižšia účinná dávka a len počas najkratšej doby.
Ďurčík ozrejmil, že v lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinované prípravky je však podľa neho vhodné zvoliť, ak sú okrem horúčky a bolesti pridružené aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie alebo suchý či vlhký kašeľ. "Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú," dodal odborník.
Paracetamol sa neodporúča užívať pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a ani u alkoholikov. Nie je vhodné ho užívať ani pri bolestiach zápalového pôvodu. "Vtedy treba voliť liečivá s protizápalovým efektom, ako ibuprofén, kyselinu acetylsalicylovú, diklofenak alebo naproxén," vysvetlil Ďurčík.