Jedným z dôvodov je aj schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád," oznámil Fiala s tým, že o rozhodnutí odložiť rokovanie informovali aj slovenskú stranu.
Český premiér podotkol, že vláda v Prahe si je vedomá úzkych väzieb medzi slovenskou a českou spoločnosťou a rozsiahlej spolupráce medzi krajinami a chce v tom pokračovať. "Spolupráca musí byť založená na konkrétnych projektoch, máme záujem ich rozvíjať," spresnil.
"Ale nie je možné zastierať, že existujú výrazné rozdiely v názoroch na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy," pokračoval Fiala a za problematické označil stretnutie Blanára s Lavrovom.
Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ a NATO a ČR ho vníma ako svoju najbližšiu krajinu, rozdiely vlád v pohľade na príčiny ruskej agresie na Ukrajine sú podľa Fialu zásadné. "A v takej situácii, ktorá teraz je, navyše v čase, keď sa na Slovensku pripravujú prezidentské voľby, bude prezidentská kampaň, nie je namieste robiť taký v podstate mimoriadny nadštandardný krok, ako je spoločné rokovanie vlád," vysvetlil rozhodnutie jeho kabinetu.
Juraj Blanár o vojenskej pomoci Slovenska pre Ukrajinu:
Dodal, že spolupráca medzi krajinami nekončí. "Nič nerušíme, ministri sa budú stretávať na svojich pracovných stretnutiach. Ale je potrebné týmto spôsobom zareagovať a medzivládne rokovanie odsunúť," doplnil predseda českej vlády.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že ČR si želá dobré vzťahy nielen medzi Čechmi a Slovákmi navzájom, ale aj na politickej úrovni. "Avšak tie rozdiely v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy medzi nami a kolegami na Slovensku nás jednoducho nemôžu nechať úplne chladnými," povedal s tým, že priatelia k sebe majú byť úprimní a majú si vedieť povedať aj nepríjemné veci. "A ak sa Slovensko snaží o diplomaciu na obidve strany, skúsenosť je taká, že väčšinou zostanete na jednej strane," dodal Lipavský.