Ako vysvetlil, klesanie pôdy, ktoré môže byť spôsobené prirodzeným spôsobom alebo ľudskou činnosťou vrátane odberu podzemnej vody a odvodňovania, sa dlhodobo zanedbávalo v počítačovom modelovaní rizika povodní.
Kombinácia poklesu pevniny a zvyšovania hladiny oceánov by podľa odborníkov mohla v priebehu nasledujúcich troch desaťročí vystaviť riziku záplav ďalšie územia s rozlohou približne 1300 kilometrov štvorcových. Ohrozených tak môže byť 55.000 až 273.000 ľudí a až do 171.000 nehnuteľností.
V prípade najhoršieho možného scenára by mohol byť každý 50 obyvateľ pobrežia USA vystavený hrozbe záplav, rovnako ako státisíce nehnuteľností v celkovej odhadovanej hodnote 32 až 109 miliárd dolárov.
Na spomalenie rýchlosti tzv. subsidencie pevniny odborníci odporučili obmedziť odber podzemnej vody, regulovať priemyselnú činnosť aj emisie, aby sa znížili dlhodobé riziká vychádzajúce z klimatickej zmeny. Pomôcť by mohli tiež ochranné valy, hrádze a zábrany, ktoré poskytujú ochranu pred povodňami, pričom jedným z riešení by mohla byť aj obnova prirodzených ekosystémov.