Vodca KĽDR v stredu počas návštevy výcvikového strediska na západe krajiny vyhlásil, že armáda musí "neustále zintenzívňovať vojenské cvičenia zamerané na rýchle zvyšovanie bojovej pripravenosti, aby bola dokonale pripravená na vojnu," uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.
Podľa Kim Čong-una je zvýšenie bojovej pripravenosti potrebné na "zastavenie šírenia neustálej nepriateľskej hrozby drvivou silou", dodala agentúra KCNA. Kim podľa nej riadil cvičenia priamo na mieste, detaily však neposkytla.
Podobné výzvy prišli zo strany vodcu KĽDR už niekoľkokrát, najnovšie vyhlásenie však nasledovalo iba dva dni po tom, ako ministerstvo obrany KĽDR pohrozilo odpoveďou na spoločné vojenské cvičenie USA a Južnej Kórey, ktoré KĽDR považuje za nácvik invázie. Soul a Washington zdôraznili, že cvičenie má obranný charakter, KĽDR však v minulosti na podobné cvičenia odpovedala odpálením balistických striel a testami zbraní.
Napätie na Kórejskom polostrove zostáva naďalej vysoké z dôvodu množstva raketových testov, ktoré KĽDR vykonala od roku 2022. Súčasťou mnohých z nich boli strely schopné niesť nukleárne hlavice, ktoré dokážu zasiahnuť ciele v Južnej Kórei a kontinentálnej časti USA. Južná Kórea a USA odpovedali rozšírením svojich cvičení, tento rok sa v rámci nich uskutoční 48 poľných manévrov, čo je dvojnásobne viac ako minulý rok.
Experti na KĽDR tvrdia, že Severná Kórea sa rozširovaním zbrojného arzenálu zrejme snaží získať silnejšiu pozíciu pri vyjednávaní s USA, ktorá by jej umožnila zbaviť sa rozsiahlych sankcií a zároveň si ponechať jadrové zbrane.
Pozorovatelia očakávajú, že KĽDR bude s blížiacim sa termínom parlamentných volieb v Južnej Kórei a prezidentských volieb v USA naďalej zvyšovať napätie provokatívnymi testami zbraní a plamennou rétorikou.