Nomináciu na nový päťročný mandát na čele exekutívy EÚ pre von der Leyenovú potvrdilo už v utorok večer politické zhromaždenie Európskej ľudovej strany. Vo štvrtok na kongrese získala 400 hlasov za a 89 delegátov bolo proti.
Týždenník Politico vo štvrtok upozornil, že von der Leyenová mala aj odporcov, napríklad v osobe slovinského expremiéra Janeza Janšu, a proti jej nominácii boli aj francúzski Republikáni, ktorí ju označujú za "technokratickú ľavičiarku" príliš blízku francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.
"Poďme do volieb spolu, buďme najsilnejšou stranou a poďme spoločne vyhrať voľby," uviedla von der Leyenová po získaní nominácie.
O voľbe predsedu alebo predsedníčky eurokomisie budú rokovať šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ po eurovoľbách, najneskôr v septembri, pričom prednosť obsadiť túto funkciu dostane tá európska politická strana, ktorá získa najviac hlasov v eurovoľbách. Ak sa na jej mene zhodnú lídri všetkých členských krajín, súhlas s jej nomináciou bude musieť odobriť aj Európsky parlament.