Každý mesiac od júna 2023 zaznamenali vedci nové teplotné rekordy pre dané ročné obdobie. Povrch svetového mora je najteplejší v histórii, zatiaľ čo antarktický morský ľad dosiahol extrémne minimum. Teploty zvyšuje tichomorský meteorologický jav El Niño v súčinnosti so zmenou klímy spôsobenou človekom.
„Hlavným vinníkom sú jednoznačne skleníkové plyny, ktoré zadržujú teplo. V teplote povrchu oceánu v rovníkovom Pacifiku sa jasne odráža vplyv javu El Niño. Teploty povrchu morí v iných častiach zemegule sú však v posledných desiatich mesiacoch trvalo a neobvykle vysoké. To je znepokojujúce a nemožno to vysvetliť iba javom El Niño,“ uviedla v rozhovore pre BBC profesorka Celeste Saulová, generálna tajomníčka Svetovej meteorologickej organizácie.
Vo februári 2024 bolo o 1,77 °C teplejšie ako v čase pred rozvojom priemyslu. Otepľovanie oceánov vedie k masovému bieleniu koralových útesov. Zvyšuje aj globálnu hladinu mora a prispieva k intenzívnejším hurikánom. Okrem toho taví antarktický a arktický ľad, ktorého objem sa dostáva na historické minimá.
Svetová meteorologická organizácia v utorok oznámila, že obdobie El Niño 2023 až 2024 bolo jedným z piatich najsilnejších takých javov v histórii, ale jav už postupne slabne. El Niño však bude mať vplyv na teploty a priebeh počasia aj v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch.