Chýbajúcu komunikáciu pritom označila za formu mučenia, uvádza agentúra AFP. Cichanovská vyzvala generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby v tejto veci zasiahol, pričom podotkla, že celkom odrezaní od vonkajšieho sveta sú aj ďalší bieloruskí politickí väzni.
"Už je to rok od vtedy, ako som naposledy počula môjho manžela Siarheja Cichanovského. Odvtedy nič, len ticho. Nijaké listy, nijaké telefonáty, žiadne návštevy právnikov," povedala Cichanovská novinárom vo Vilniuse. "Dostala som len anonymné listy, v ktorých sa tvrdilo, že zomrel, ako aj vlani zverejnený videozáznam, na ktorom vlastného manžela sotva spoznávam," dodala.
Manžel Cichanovskej skončil za mrežami v máji 2020, keď sa chystal kandidovať proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách. Namiesto neho potom kandidovala práve Cichanovská, ktorá sa následne stala líderkou opozície.
Sporné víťazstvo Lukašenka v týchto voľbách vyvolalo v krajine masové protesty, ktoré však Kremľom podporovaný bieloruský režim tvrdo potlačil. Cichanovská po voľbách emigrovala do Litvy. Jej manžela Siarheja medzitým v roku 2021 odsúdili na 18 rokov väzenia za "organizovanie nepokojov a podnecovanie nenávisti v spoločnosti". V bieloruskom väzení je okrem neho množstvo ďalších opozičných politických lídrov.