Za "najhorší príklad" označil situáciu žien v Afganistane, kde sú dievčatá vylúčené z veľkej časti vzdelávacieho systému. Spomenul tiež sexuálne násilie páchané na ženách v Sudáne, Izraeli a zadržaných Palestínčankách.
"Globálne krízy, ktorým čelíme, najviac postihujú ženy a dievčatá - od chudoby a hladu po klimatické katastrofy, vojny a terorizmus," uviedol Guterres v príhovore pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Zároveň vyzval vlády krajín, aby sa zamerali na rovnosť žien a dievčat.
Varoval, že pri súčasnom tempe pokroku sa úplná rovnoprávnosť žien vrátane skoncovania s uzatváraním manželstiev už v detskom veku nedá dosiahnuť skôr než o 300 rokov. "V roku 2030 bude stále viac ako 340 miliónov žien a dievčat žiť v extrémnej chudobe - približne o 18 miliónov viac ako mužov a chlapcov. To je urážka žien a dievčat," dodal.
OSN taktiež informovala, že počet žien a dievčat žijúcich v konfliktných zónach sa od roku 2017 zdvojnásobil, pričom ich v takomto prostredí žije viac ako 641 miliónov.
Kórejský diktátor Kim Čong-un prosí ženy, aby rodili viac detí: