„Nie je to veľké veštenie z krištáľovej gule, keď si myslíme, že v budúcnosti budeme schopní syntetizovať tieto bunky vo veľkom meradle,“ uviedol doktor George Church, spoluzakladateľ a vedúci genetik spoločnosti Colossal Biosciences.
Kľúčom k masovej výrobe mamutích embryí bola premena sloních kmeňových buniek na takzvane pluripotentné kmeňové bunky alebo kmeňové bunky schopné stať sa mnohými rôznymi tkanivami a orgánmi. Vedci už predtým tiež dokázali urobiť z buniek dospelého cicavca znova bunky kmeňové, ktoré v rámci vývoja jedinca a jeho tela predchádzajú bunkám dospelým. Inými slovami z kmeňových buniek zárodku vznikajú neskôr už vysoko špecializované bunky tkanív a orgánov. Ale vedci vedia tento proces zvrátiť a vrátiť sa ku kmeňovým bunkám.
Prvým krokom k návratu mamuta je teraz vytvorenie kríženca slona indického a mamuta. Cez hybrid by potom vedci mohli dôjsť až k jedincom s čisto mamuťou DNA. „Teraz tvoríme určitý hybrid, v ktorom jednak obohatíme DNA slona indického, ale zároveň mu vrátime genetickú rozmanitosť mamuta,“ dodal doktor Church. Hybrid by mohol byť dosť odolný pre život v Arktíde, kde by mohol pomôcť s obnovením ekosystémov a obmedzovaním vplyvu globálnej zmeny klímy.