Prejaviť sa to môže nad Britániou. Tento jav má potenciál poslať teploty hlboko pod nulu. Je však mimoriadne zriedkavý. Náhle stratosférické oteplenie zvyčajne vedie k obdobiam chladného počasia a snehu. Je to spôsobené zvyšovaním teplôt v stratosfére, ktorá ženie studený vzduch dole. Tento proces viedol v roku 2018 k neslávne známemu „Beast from the East“, informuje portál Mirror. Aj keď sneh, aký v Británii videli v roku 2018, sa v najbližších dňoch neočakáva, v niektorých častiach krajiny (najmä na severe) by sa začiatkom budúceho týždňa mohol objaviť sneh. Zároveň sa očakáva pokles teplôt.
Profesor Adam Scaife, vedúci oddelenia predpovedí na veľké vzdialenosti v Met Office, povedal: "Aj keď sme to ešte nevideli, nedávno sme zdokumentovali šance na bezprecedentné tri udalosti náhleho stratosferického oteplenia, ktoré sa stanú počas jednej zimy. Naša výskumná práca s použitím viacerých počítačových simulácií ukázali, že k tomu môže dôjsť približne raz za 250 zím.“
Náhle stratosférické oteplenie v roku 2018 zmrazilo Britániu. O rok neskôr teda v roku 2019, to neviedlo k žiadnemu takému veľkému zmrazeniu. Všetko však záleží na tom, kde vysokotlakový systém pristane. Môže to spôsobiť pokles teplôt, pretože keď sa západné vetry vo vysokej nadmorskej výške obrátia, východné vetry, ktoré ich nahradia, postupujú atmosférou na juh.
Krutá zima v Mongolsku:
Nick Finnis zo spoločnosti netweather povedal: „Zatiaľ čo v južnej Európe je stále miernejšie alebo teplejšie. Ale vzhľadom na to, že bude koniec marca, kedy sa blokovanie pravdepodobne rozvinie, šance na zimné počasie sa budú zmenšovať. Aj keď začiatkom apríla v južnej Británii môže stále snežiť, najmä v noci. Je ironické, že na Veľkú noc bude snežiť skôr ako na Vianoce, ak Veľká noc pripadne na koniec marca. Ale sneh má tendenciu nevisieť, pretože sa rýchlo topí počas dňa mimo vyššie položených oblastí na severe.“