Čiže je to v poriadku, ak niekto niečo zje aj o 21.00 hod., lebo ide neskoro spať?
Je to o individualizácii. Sú ľudia, ktorí doobeda nemusia jesť, ale večer, ak si nedajú večeru, tak nedokážu zaspať. Vtedy si treba pôstne okno posunúť na neskôr.
Aké formy má intermittent fasting?
Prvá môže byť časová - čiže každý deň mám okno, keď jem, a okno, keď sa postím, najčastejšie 16:8, potom môže ísť o tzv. alternate day fasting, keď sa striedajú dni, keď jem a keď nejem. Poslednou možnosťou je 5:2, to znamená, že 5 dní jem a 2 dni nejem.
Je takéto zdržiavanie sa jedla zdravé?
Pôsty do 48 hodín by mali byť pomerne bezproblémové pre zdravého človeka. Ja odporúčam 24-hodinový pôst ako bezproblémový. Dlhšie pôsty sú na zváženie a odpozorovanie, či nestrácame svalovú hmotu. Niektorí ľudia sú na to náchylní. Tým by som to neodporúčal.
Intermittent fasting rieši, kedy jesť a nejesť, ale nerieši, čo jesť ? Za 8-hodinové okno jedenia sa dá zjesť teda toho dosť.
Áno, dá, ale väčšina ľudí to nestihne. V tej najobľúbenejšej forme 16:8 väčšina ľudí nemá šancu prijať toľko kalórií, ako keby jedla viac hodín. Opakujem, chudnutie je prioritne o kalorickom príjme a výdaji. Niekto si zmenší porcie, niekto nezníži porciu, ale vynechá jedno jedlo. A, áno, sú ľudia, ktorí prijmú počas hodín veľa jedla, lebo nedokážu mať pocit nasýtenia, a tí už musia upraviť aj stravu, nielen pôstne okno.