Tieto pápežove slová vyvolali ostrú reakciu Kyjeva i viacerých európskych politikov a prímas ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá má na Ukrajine päť miliónov veriacich, Sviatoslav Ševčuk počas omše v kostole v New Yorku vyhlásil: "Nikto nemá úmysel vzdať sa, dokonca ani tam, kde dnes prebiehajú boje".
Pápežove slová komentoval okrem iných aj poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski: "Čo keby sme pre rovnováhu povzbudili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby mal odvahu stiahnuť svoju armádu z Ukrajiny? Mier príde okamžite bez potreby rokovaní."
Lotyšský prezident Edgards Rinkévičs zasa v komentári k pápežovým slovám napísal: "Nemôžete kapitulovať zoči-voči zlu, musíte s ním bojovať a poraziť ho, aby zlo vztýčilo bielu vlajku a kapitulovalo". Vatikán sa od soboty večera snaží vysvetliť výrok pápeža Františka o "odvahe zdvihnúť bielu vlajku a vyjednávať", ktorý sa vzťahuje na vojnu na Ukrajine.
Vatikánsky hovorca Matteo Bruni objasnil, že pápež si od pýtajúceho sa novinára švajčiarskeho telerozhlasu RSI "požičal" slovné spojenie biela vlajka, aby vyzval na prímerie dosiahnuté vďaka odvahe vyjednávať. Vo svojej tlačovej správe Vatikán trvá na tom, že formulácia "biela vlajka" v tomto kontexte znamená "zastavenie bojov, prímerie dosiahnuté s odvahou vyjednávať", a nie kapituláciu.
"Jeho (pápežovým) prianím je diplomatické riešenie pre spravodlivý a trvalý mier," spresnil Bruni. Podotkol, že na inom mieste rozhovoru pápež - keď hovoril o inej konfliktnej situácii, ale vztiahol ju na akýkoľvek vojnový konflikt - jasne deklaroval, že "vyjednávanie nikdy neznamená kapituláciu".