Zatiaľ čo koaliční poslanci počas rozpravy tvrdili, že nový zákon posilní práva pracujúcich, podľa pravicovej opozície navrhovaná novela uškodí slovenskej ekonomike i zamestnancom.
Súčasný Zákonník práce presadil predošlý kabinet Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Ak koalícia podľa očakávaní presadí jeho zmenu, bude to ďalším zásahom do reforiem predošlej vlády.
Nový premiér z ľavicového Smeru-SD Robert Fico už skôr tvrdil, že súčasné pravidlá sú oproti iným krajinám príliš liberálne a dávajú veľa právomocí zamestnávateľom na úkor zamestnancov. Pripravované zmeny označil za skúšku koalície Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS, či je schopná robiť sociálnu politiku. Menšie vládne strany, SNS i ĽS-HZDS, totiž mali k predlohe viaceré výhrady, lídri koaličných strán však nedávno tvrdili, že na kľúčových bodoch sa dohodli.
Opozícia, zamestnávatelia i zástupcovia živnostníkov už v pripomienkovom konaní novelu kritizovali. "(Novela) je zlá preto, že zmenší pružnosť trhu práce, a tým pádom zhorší konkurenčnú schopnosť slovenskej ekonomiky a bude v konečnom dôsledku znamenať menej práce, menej pracovných príležitostí," povedal v parlamente bývalý minister financií z SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Predkladateľka novely, ministerka práce Viera Tomanová, odmietla kritiku, že novela výraznejšie obmedzí pružnosť pracovného trhu a zvýši nezamestnanosť. "Tento nový zákonník má niekoľko opatrení, ktoré sú zamerané aj na flexibilitu pracovného trhu," povedala ČTK.
Nový zákon by mal napríklad obmedziť možnosť najímať živnostníkov na práce, ktoré môžu inak vykonávať zamestnanci. Obmedziť by sa tiež mala možnosť opakovaného uzatvárania pracovného pomeru na dobu určitú či nadčasová práca. Väčšie práva by mali naopak získať odborári, ktorí ešte pred vlaňajšími voľbami uzavreli s ich neskorším víťazom Smerom-SD dohodu o spolupráci.
Pozmeňovacie návrhy dnes predložili aj koaliční poslanci. Poslanec vládnej SNS Rafael Rafaj napríklad navrhol zvýšenie odmeny za prácu v rizikovom prostredí. Lídri vládnych strán sa už skôr dohodli na predĺžení maximálneho času, ktorý môže zamestnanec stráviť na rizikovom pracovisku. Jozef Halecký z koaličného ĽS-HZDS zas navrhol upraviť podmienky sankcii voči zamestnancovi, ak prestane chodiť do práce počas výpovede. Zamestnávateľ by mal mať podľa neho nárok na navrhované odškodné vo výške mesačného platu zamestnanca iba vtedy, ak sa na možnosti takejto sankcie dohodli v pracovnej zmluve.
Parlament mal v stredu pôvodne hlasovať aj o vládnom nominantovi na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska Viliamovi Ostrožlíkovi. Poslanci však popoludní nakoniec nehlasovali a pokračovali v debate.
Zákonník práce: Poslanci sa stále sporia
BRATISLAVA - Koalícia a opozícia sa v stredu sporili o zmenách v Zákonníku práce, o ktorých by mali poslanci definitívne hlasovať pravdepodobne vo štvrtok.