Podľa agentúry AFP Stano dodal, že Európska únia je mimoriadne znepokojená vývojom na Haiti v posledných dňoch. Informoval, že v reakcii na dramatické zhoršenie bezpečnostnej situácie na Haiti sa EÚ rozhodla obmedziť svoje aktivity priamo na mieste a presunula zamestnancov delegácie EÚ v Port-au-Prince na bezpečnejšie miesto mimo krajiny. Spresnil, že nevyhnutný personál pokračuje v práci, "ale nie zo samotného Haiti".
AFP doplnila, že štáty združené v Karibskom spoločenstve (CARICOM) pozvali na pondelok vyslancov Spojených štátov, Francúzska, Kanady a OSN, aby v rámci stretnutia na Jamajke prediskutovali násilnosti na Haiti i spôsoby, ako tomuto štátu poskytnúť pomoc. Bezpečnostná situácia na Haiti sa postupne zhoršovala, odkedy sa premiérom a úradujúcim prezidentom po atentáte na Jovénela Mosea v roku 2021 stal Ariel Henry.
Odvtedy gangy, ktoré zarábajú na únosoch, pašovaní drog a vydieraní, ovládli viac ako 80 percent Port-au-Prince. Gangy požadujú Henryho demisiu. Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Henryho odchodom sa situácia upokojí; bývalý osobitný vyslanec USA na Haiti Daniel Foote však upozorňuje, že bezpečnostná situácia sa vyhrotila už natoľko, že jediným spôsobom, ako obnoviť poriadok, je teraz veľký medzinárodný zásah.