Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.03.2024 13:29 | Správy | Zahraničné správy

Petr Pavel udelil Billovi Clintonovi vyznamenanie: Za čo ho exprezident USA dostal?

Český prezident Petr Pavel udelil americkému exprezidentovi Billovi Clintonovi štátne vyznamenanie Rad Tomáša Garrigue Masaryka 1. triedy za vynikajúce zásluhy o rozvoj demokracie, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Prezident Clinton sa zásadným spôsobom zaslúžil o presadzovanie demokracie a stability v strednej a východnej Európe v súvislosti s rozšírením NATO v roku 1999 o Česko, Poľsko a Maďarsko," uviedol šéf kancelárie Pražského hradu k dôvodom udelenia vyznamenania.

"Ste nepochybne osobnosťou, ktorá sa zapísala do novodobých dejín ČR a tiež celého regiónu. Keď sa pozrieme do histórie, môžeme oveľa lepšie, než v dobe, keď sa historické okamihy dejú, posúdiť, ktorý z nich bol úspechom, neúspechom a ktorý bol využitou či naopak premárnenou príležitosťou. Som presvedčený o tom, že vstup ČR a našich susedov do NATO v roku 1999 a celé obdobie, ktoré nasledovalo, bolo jednoznačne úspechom a pokračuje úspechom a bolo tiež príležitosťou, ktorú sme využili," povedal Clintonovi Pavel.

Pripomenul, že rozhodnutie rozšíriť NATO o ďalšie štáty nebolo jednoduché. Vyžadovalo si podľa neho odhodlanie zúčastnených, ale aj dobrú víziu a odvahu rozhodnutie presadiť. Clinton podľa neho tieto vlastnosti mal.

Český prezident tiež zdôraznil dôležitosť vedúcej úlohy Spojených štátov medzi demokratickými krajinami. Dodal, že ich vedenie, odvaha a vízia je potrebná rovnako ako v minulosti. "Očakávame, že aj vaši nástupcovia budú vidieť dôležitosť NATO a transatlantickej väzby," doplnil Pavel.

Clinton je už nositeľom najvyššieho štátneho vyznamenania ČR, Radu bieleho leva, ktoré mu v roku 1998 udelil vtedajší český prezident Václav Havel.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Na archívnej snímke z 16. decembra 2024 americký prezident Joe Biden.
Joe Biden to podpísal: Vyhol sa blížiacej sa KATASTROFE pred Vianocami?!
Futbalisti Zwolle sa stali obeťou chybného rozhodnutia systému VAR.
Neuveriteľná chyba v najvyššej súťaži: Hráči požadujú opakovanie zápasu!
Polícia obvinila 34-ročného Jána Š. a 41-ročného Róberta N. z trestného činu krádeže spáchaného formou spolupáchateľstva.
Napínavá policajná naháňačka: Dvaja muži ukradli auto kuriérovi! Sila, čo nasledovalo
Foto
Veľká POCTA pre Toma Cruisa: Z akčnej hviezdy skutočný hrdina! Takáto bola jeho cesta k cennému vyznamenaniu
(ilustračné foto).
NEHODA vlaku a auta v Bardejove: Hlásia zranených! Zasahovali hasiči
Pátranie po Bohdanovi skončilo tragicky.
Pátranie po Bohdanovi skončilo († 19) strašne: Hrôza, kde objavili jeho telo! Hľadala ho aj letka ministerstva
Slovenská biatlonistka Paulína Bátovská Fialková
Fantastická Bátovská Fialková: V stíhačke zaznamenala najlepšie umiestnenie sezóny!
Jedzte pomalšie a vyhnite sa spontánnemu jedeniu.
Žlčníkový záchvat, či bolesť a kŕče v žalúdku: 10 TIPOV, ako sa týmto problémom cez sviatky vyhnúť!
Princezná so zlatou hviezdou
Foto
TAJOMSTVÁ kostýmov z legendárnych rozprávok: PREKVAPENIE skrýva myší kožúšok či šaty pre Popolušku!
Ilustračné foto.
Pilot nechal svoje DETI riadiť lietadlo! Mrazivé POSLEDNÉ slová a osudná chyba, ktorá všetkých zabila
Útočníkom v Magdeburgu je lekár pôvodom zo Saudskej Arábie Talib Abdul Mohsen.
Foto
Počet obetí TRAGÉDIE v Magdeburgu sa zvýšil: Stav desiatok ľudí je KRITICKÝ! Príšerné správy
Polícia SR (ilustračná fotografia).
Zarážajúci čin pred Vianocami: Mladík v Prievidzi vošiel do predajne stromčekov a... To je sila!