Opatrenia pokračujú ďalej. Oči politikom otvorila správa Generálnej prokuratúry, ktorá opísala hrozné podmienky na bývanie, ale aj neľudské zaobchádzanie zo strany personálu.
V polovici januára verejnosť šokovala správa Generálnej prokuratúry z náhodných kontrol v 13 reedukačných centrách. Generálny prokurátor Maroš Žilinka vtedy vyhlásil, že tieto zariadenia nie sú bezpečným miestom pre deti a závažne porušujú ich práva. Politici si chvíľu pohadzovali vinu medzi sebou. Pravda je však taká, že polepšovňami sa už 30 rokov nik vážne nezaoberal. V súčasnosti v nich žije 400 detí.
„Prečo to zašlo až sem? Kde hľadať vinníkov za posledných 30 rokov? Rozhodli sme sa nehodnotiť minulosť,“ reagoval minister školstva Tomáš Drucker, pod ktorého reedukačné centrá spadajú. Školský rezort začal ako prvé riešiť technické chyby ako vybavenia izieb, vymaľovanie, výmenu podláh. Teraz sa podľa Druckera realizujú väčšie rekonštrukcie elektroinštalácií, striech, zateplenie. „Mali sme hlásených 79 hygienicko-technických problémov, zatiaľ sme odstránili 42,“ spresnil Drucker.
Agenda čiastočne patrí aj ministerstvu práce. Rezortný šéf Erik Tomáš rozhodol o zvýšení počtu pracovníkov sociálnej kurately o 64 ľudí, teraz je ich spolu 174. Na jedného kurátora by tak malo pripadať najviac 55 detí, doteraz to bolo 80 až 90 a v jednom prípade až 130. „Sociálny kurátor bude musieť dieťa v reedukačnom zariadení navštíviť minimálne raz za polroka. Taktiež bude musieť vypracovať správu o jeho psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a postúpiť ju súdu,“ uviedol Tomáš.
Noví kurátori posilnia 28 úradov práce, Tomáš to považuje za pilotný projekt. Ak sa osvedčí, rezort uvoľní peniaze na ďalších pracovníkov. Minister práce taktiež vydal pokyn inšpekcii v sociálnych veciach na kontrolu sociálnej kurately. Výsledky budú k dispozícii koncom marca.