Ostré odkazy
„Snahou vládnej koalície je ovládnuť verejnoprávnu televíziu a rozhlas, aby sa z nezávislých správ stali správy, ktoré budú lahodiť Robertovi Ficovi,“ uviedol poslanec za SaS Branislav Gröhling. Strana avizuje, že sa obráti aj na Európsku komisiu. Podľa PS si chce vláda ovládnutím RTVS vytvoriť vlastný propagandistický kanál. „Budú rozhodovať o programe aj o vedení - a opäť to robia narýchlo a silou,“ hovorí Michal Šimečka, ktorého hnutie chce na najbližšej parlamentnej schôdzi Šimkovičovú odvolávať.
Chrumkavá téma
Koalícia si od zmeny sľubuje väčšiu vyváženosť, objektivitu a nestrannosť. „Pre mňa je najdôležitejšia vec to, že by sa RTVS mala zmeniť na akúsi federáciu televízie a rozhlasu. Obe zložky budú mať svoju autonómiu a predpokladám, že aj samostatné vedenie. V súčasnosti neexistuje vedenie, ktoré by zodpovedalo za rozhlas, neexistuje vedenie, ktoré by zodpovedalo iba za televíziu,“ povedal pre Nový Čas poslanec Smeru Dušan Jarjabek. Na otázku, či Machaj môže zostať vo funkcii, odpovedal, že táto zmena nie je o osobách: „Je to chrumkavá téma, ak sa hovorí o persónach. Ale nový zákon je o fungovaní inštitúcie a tie persóny, ktoré prídu, sa budú musieť prispôsobiť zákonu.“
Zákon môže verejnosť pripomienkovať do 19. marca. Rezort kultúry by mal potom spracovať pripomienky. Ak budú zásadné, bude musieť s kritikmi viesť rozporové konanie, až potom môže zákon posunúť do vlády a tá do parlamentu.
Voľba riaditeľa bola vždy politická
Michal Ruttkay, reklamný marketér
- Či voľba generálneho riaditeľa prebieha v parlamente, alebo v televíznej a rozhlasovej rade, je to vždy politická voľba. Nikdy nebola apolitická. Vždy to bolo o tom, že politická strana, ktorá mala viac, si dosadila svojho kandidáta. Proces voľby generálneho riaditeľa bude prebiehať asi rovnako, prebehne nejaké vypočúvanie kandidátov - híringy. Nevidím v tom zásadný rozdiel. Nepoznám podrobnosti, ako by mali autonómne fungovať rozhlas a televízia. Môže to byť efektívne, ak sa nájde dobrý manažment.
Čo je ešte v návrhu zákona
Do voľby nového generálneho riaditeľa by Slovenskú televíziu a rozhlas mal viesť zástupca vymenovaný predsedom parlamentu. Ten si môže vybrať aj Machaja. Zákon ďalej zavádza programovú radu, ktorá bude kontrolovať vysielaný program. V nej bude 11 členov, deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch si spomedzi seba zvolia zamestnanci televízie a rozhlasu. Pikantériou je nariadenie, podľa ktorého budú televízia a rozhlas denne od 23.30 do 0.30 hod. hrať medzi reláciami štátnu hymnu.