Knihy boli predtým vo veľmi zlom stave, no nový život im vdýchol reštaurátor historických písomností a knižných väzieb Štefan Kocka, ktorému to trvalo takmer dva roky.
Rimavskosobotské múzeum vystavuje päť vzácnych kúskov. Z nich je pozoruhodné historické knižné dielo autora pochádzajúceho z regiónu Gemer V mene Pána! „Je to súhrnná zbierka kázní na všetky nedeľné a sviatočné dni v roku od Daniela Sartoriusa,“ uviedla manažérka múzea Szilvia Tóth. Sartorius ju napísal v slovakizovanej češtine v období, keď bol farárom evanjelickej cirkvi v Banskej Bystrici.
V múzeu prezentovaná Summownj Postylka vyšla až po autorovej smrti, v ďalšom vydaní v roku 1779. Vytlačená bola na ručne vyrobenom papieri, s použitím písma nazývaného švabach. Rozsiahla, viac než 1 200-stranová kniha, mala značne poškodenú väzbu. „Bola zničená opotrebovaním, červotočom, plesňou a znečistením,“ doplnila.
Z roztavených popolníkov vznikajú parádne umelecké diela.
Opravili aj kúsok od Bela
Ďalšou zreštaurovanou vzácnou slovacikálnou tlačou je vieroučné dielo Päť kníh o pravom kresťanstve od Jána Arnda. Prvé štyri knihy tohto evanjelického kňaza preložil z nemčiny Michal Longolius ešte v roku 1617, piatu preložil v roku 1715 slávny Matej Bel. Rozsiahle, viac ako 800-stranové dielo bolo súhrnne vydané v slovakizovanej češtine v roku 1783 v Bratislave.
„Zreštaurované boli aj ďalšie knihy, a to dielo doktora teológie Johana Sleidana, vydané vo Frankfurte nad Mohanom v roku 1672 v latinčine, dielo Franza Gräffera o Perzii, vydané v nemeckom jazyku v Pešti v roku 1823, ilustrované 14 medirytinami, a Viedenský sekretár pre každodenné prípady od Samuela Riedla, vydaný v nemčine v roku 1788 vo Viedni,“ ozrejmila manažérka. Tieto vystavené tlače komplexne zreštauroval v rokoch 2023 - 2024 banskobystrický reštaurátor historických písomností a knižných väzieb Štefan Kocka.