Pripomenula, že nové nariadenie EÚ upravuje mechanizmy na zabezpečenie nezávislosti a nestrannosti verejnoprávnych médií a ich ochranu pred politickými zásahmi. "Zdôrazňuje, že členské štáty nesmú vystaviť verejnoprávne médiá riziku politickej kontroly, pretože to vedie k zaujatosti a strate nestrannosti spravodajstva," dodala prezidentka.
Poukázala na to, že SR ako členský štát EÚ má povinnosť rešpektovať únijnú legislatívu, čo okrem iného znamená zdržať sa prijatia takých zákonov, ktoré by v období medzi nadobudnutím platnosti a dátumom účinnosti právnych predpisov EÚ vo vnútroštátnej legislatíve pôsobili proti ich cieľom. "Nariadenie EÚ má vstúpiť do platnosti 20 dní od publikovania, v čase prijatia zákona navrhnutého ministerstvom kultúry bude už teda platné. Je preto zrejmé, že návrh zákona z dielne ministerstva kultúry by bol jednoznačne v rozpore s účelom a textom tohto nariadenia," zdôraznila.
Volanie po zvýšení kvality a profesionality akejkoľvek inštitúcie vníma prezidentka ako prirodzené, spochybňuje však dôvody, ktoré uvádzajú v súvislosti s RTVS predkladatelia nového zákona, či už je to neobjektívnosť spravodajstva alebo nenapĺňanie verejnoprávneho poslania. Hlava štátu upozorňuje, že ani orgán dohľadu - Rada RTVS, ani národný regulátor v oblasti audiovizuálnych mediálnych služieb - Rada pre mediálne služby nekonštatujú v prípade RTVS systémové zlyhanie. "Spravodajstvo RTVS diváci hodnotia ako najobjektívnejšie," dodáva Čaputová.