Podľa čoho si máme vybrať správne palice a ako severská chôdza prospieva nášmu telu? Severská chôdza nie je turistika. „Je to fyzioterapia, pri chôdzi využívame aktívny zdravý postoj. Na ten sme sedavým spôsobom života, žiaľ, zabudli. Naše telo je stroj na pohyb, nie na sedenie. Ochabol nám hlboký stabilizačný systém, čiže vnútorné svaly. Aktívny postoj ich však zapája. Je to to isté, ako riešime pri fyzioterapii, joge, pilatese,“ vysvetľuje Lucia Okoličányová, prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking.
Pohyb rúk vychádza z ramena, nie z lakťa a ide viac za telo ako pred neho. Tak nám rotuje horná polovica tela a aktivujeme vnútorné svaly. Paličky nám pri správnej technike nedovolia zhrbiť sa.
Ako si vybrať palice
Predovšetkým musia byť na nordic walking, nie na turistiku. „Majú špeciálne pútko, tzv. rukavičku. Celá dlaň nám drží v ňom a palicu tak nestratíme. Za chrbtom totiž prsty ruky otvárame a pri obyčajnom pútku by sme to nedokázali. Ak ruku za telom otvárame, pumpujeme lymfatický systém, máme väčší rozsah ruky za telom, a tým rotujeme hornú polovicu tela. Vtedy zapojíme aj hlboký stabilizačný systém. Vyše 90 % svalov nášho tela,“ zdôrazňuje Lucia Okoličányová.
Pre poruchy s pohybovým aparátom
Pre ľudí s poruchami pohybového aparátu sa určite odporúča dohľad vyškolených inštruktorov pre nordic walking. „Vzhľadom na to, že u pacientov po operácii pohybového aparátu je viac ako nutné dohliadať na dodržiavanie správnej techniky, aby neprišlo k opätovnému poškodeniu. Severská chôdza je všeobecne odporúčaná lekármi ako rehabilitačné cvičenie. Severskú chôdzu môžete realizovať takmer v každom prostredí, takmer na každom povrchu a temer za každého počasia. Najideálnejšie však sú park alebo lesík,“ vysvetľuje Jaroslav Veigl, športový riaditeľ Športovej federácie nordic walking.